Kryeministri i ri algjerian thotë se qeveria e re do të jetë 'teknokratike' - Bota Sot
Kryeministri i ri algjerian thotë se qeveria e re do të jetë 'teknokratike'

Afrika

Kryeministri i ri algjerian thotë se qeveria e re do të jetë 'teknokratike'

Më: 14 mars 2019 Në ora: 11:07
Noureddine Bedoui

Kryeministri i ri i Algjerisë, Noureddine Bedoui, tha të enjten se do të formonte një qeveri përfshirëse dhe teknokratike që përfshinte algjerianë të rinj të cilët kanë organizuar protesta për të nxitur ndryshime të shpejta politike, shkruan Reuters.

Premtimi i tij në një konferencë shtypi në Algjeri vjen pasi presidenti i sëmurë Abelaziz Bouteflika vendosi të mos kandidojë për një mandat të pestë përballë demonstratave masive. Bedoui u emërua kryeministër të hënën pasi Ahmed Ouahia dha dorëheqjen.

Kryeministri i kërkoi opozitës të pranojë dialogun. Por avokatët dhe aktivistët që protestuesit kanë zgjedhur për të udhëhequr përpjekjet për reforma nuk janë në gjendje të kompromisojnë dhe thonë se nuk do të negociojnë, të paktën tani për tani.

Bouteflika, që ka qenë në pushtet për 20 vjet është shfaqur rrallë në publik që nga një goditje në 2013, ka premtuar të punojë për një epokë të re që do të kujdeset për të gjithë algjerianët.

Oferta e tij erdhi pasi dhjetëra mijëra algjerianë organizuan javë protesta duke kërkuar një rishikim të një sistemi politik të ndenjur, të dominuar nga veteranët e luftës së pavarësisë 1954-62.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...