Protestat në qytete algjeriane duke kërkuar që presidenti të largohej - Bota Sot
Protestat në qytete algjeriane duke kërkuar që presidenti të largohej

Afrika

Protestat në qytete algjeriane duke kërkuar që presidenti të largohej

Më: 15 mars 2019 Në ora: 16:59
Foto

Me flamuj algjerianë në shpinë, njerëz të të gjitha moshave marshuan të premten përmes kryeqytetit të Algjerisë dhe qyteteve të tjera mes sigurisë së madhe për ato që mund të jenë protesta vendimtare kundër udhëheqësit të vjetër Abdelaziz Bouteflika, shkruan AP.

Turmat që mbushnin bulevardet me gjethe në të gjithë Algjerinë, kur qindra mijëra dolën në rrugë për të kërkuar fundin e regjimit 20-vjeçar të Bouteflika.

Duke kënduar "Bouteflika, Jashtë" dhe slogane të tjera, grupe të ndryshme u konverguan në tri sheshe publike që u bënë pikë fokale për një kryengritje të jashtëzakonshme, mujore, ndaj udhëheqjes së fshehtë të vendit. Numrat e tyre u rritën pas lutjeve  së mesditës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...