Zjarri në një kamp të Nigerisë vret së paku 8 persona - Bota Sot
Zjarri në një kamp të Nigerisë vret së paku 8 persona

Afrika

Zjarri në një kamp të Nigerisë vret së paku 8 persona

Më: 16 mars 2019 Në ora: 15:47
Foto Ilustrim

Një zjarr vrau të paktën 8 vetë dhe la 15,000 të tjerë pa strehë pasi u ndezën nëpër një kamp verilindor nigerian për njerëzit të zhvendosur nga një luftë kundër kryengritësve islamikë, tha të shtunën grupi i ndihmës i Këshillit Norvegjez të Refugjatëve, shkruan Reuters.

Rreth 2 milion njerëz janë zhvendosur nga lufta, shpesh që jetojnë në kampe të squalid me pak ushqim, strehim ose mjekësi.

"Burimi i zjarrit ishte një shkëndijë nga një sobë gatimi, e përdorur nga nënë që përgatiste ushqimin e saj", tha në Twitter Mbikqyrësja e Norvegjisë për Refugjatët, duke përshkruar katastrofën në qytetin Gajiram në Borno, shteti më i goditur nga konflikti.

"Të mbijetuarit e zjarrit tani mbeten pa strehë dhe ujë të pastër për të pirë dhe gatuar. Ata janë të shpërndarë, duke kërkuar në mënyrë të dëshpëruar streha nën pemë ose nën dritën e diellit ".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...