Grupi i ri i opozitës algjeriane i kërkon Bouteflika të largohet - Bota Sot
Grupi i ri i opozitës algjeriane i kërkon Bouteflika të largohet

Afrika

Grupi i ri i opozitës algjeriane i kërkon Bouteflika të largohet

Më: 19 mars 2019 Në ora: 11:05
Ilustrim

Një grup i ri algjerian i kryesuar nga krerët politikë, figura të opozitës dhe aktivistë të martën i bëri thirrje Presidentit Abdelaziz Bouteflika të largohej në fund të mandatit të tij më 28 prill dhe i kërkoi ushtrisë të mos ndërhynte në politikë, shkruan AFP.

Në një deklaratë të titulluar "Platforma e Ndryshimit", Koordinimi Kombëtar për Ndryshim gjithashtu shtyu qeverinë të japë dorëheqjen, pas më shumë se tre javësh të demonstratave masive kundër sundimit 20-vjeçar të Bouteflika.

"Ka një nevojë urgjente për të bërë ndryshime radikale të sistemit në vend me personelin e ri", tha grupi.

Autoritetet algjeriane kanë qenë gjithmonë në gjendje të manipulojnë një opozitë të dobët. Por kundërshtarë të rinj me ndikim të bërë pjesë të protestave që arritën të premten, me qindra mijëra njerëz në rrugët e Algjerisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...