Sri Lanka teston me sukses reshjet e shiut artificiale - Bota Sot
Sri Lanka teston me sukses reshjet e shiut artificiale

Afrika

Sri Lanka teston me sukses reshjet e shiut artificiale

Më: 22 mars 2019 Në ora: 20:41
Foto ilustruese

Por si u realizua ky test?

Një aeroplan i Forcave Ajrore spërkati kimikate në re rreth 8.000 metra lartësi duke nxitur shiun artificial i cili mbushi rezervuarët në tokë në mënyrë që sigurojnë ujë për të gjeneruar energji hidroelektrike, tha Ushantha Warnakumara, një zëdhënës në ministrinë e energjisë.

Ministria vendosi të krijonte shira artificiale sepse sezoni i thatë ka ulur nivelet e ujit në rezervuarët që përdoren për të gjeneruar energji hidroelektrike.

Tailanda ka dërguar një ekip të veçantë për të nisur projektin, pasi më parë ka siguruar njohuritë teknike, për të krijuar shira artificiale.

“Shirat artificiale të së premtes ishin një projekt pilot dhe ishte shumë i suksesshëm,” tha Warnakumara.

Ai shtoi se ministria do të vazhdojë të krijojë shirat artificiale gjatë dy javëve të ardhshme në malin e ishullit, ku gjenerohet shumica e energjisë hidroelektrike të vendit.

Shri Lanka varet kryesisht nga shirat për të gjeneruar energji. Gjatë stinëve të thata, vendi përballet me ndërprerje të energjisë.

Shumica e hidrocentraleve më të mëdhenj janë ndërtuar në mal, ku rriten lloje të çajit me famë botërore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...