Vietnam/ 130 pjesëmarrës në garën e balonave - Bota Sot
Vietnam/ 130 pjesëmarrës në garën e balonave

Afrika

Vietnam/ 130 pjesëmarrës në garën e balonave

Më: 22 prill 2019 Në ora: 08:15

Në Vietnam, nga ngritja e balonave nuk hiqet dorë lehtë, e madje kjo praktikë mbetet mjaft e përhapur edhe mes të rinjve.

Festivali i përvitshëm i balonave në fshatin Ba Duong Noi e dëshmoi më së miri një gjë të tillë: më shumë 130 pjesëmarrës morën pjesë në garë, të etur të tregonin kush e kush më parë krijimet e tyre shumëngjyrëshe.

Balonat me shkopinj bambuje, kanë formën e gjysmë hënës, e janë të pajisura edhe me bilbilë, në mënyrë që kur rrotullohen në ajër, të prodhojnë tinguj.

Ky festival ka ndër të tjera, një vlerë kulturore për banorët e zonës, por ndoshta edhe diçka më shumë se kaq.

Banorët këtu besojnë se nëse balonat ngrihen shumë lart dhe bilbilët e tyre dëgjohen fort, atëherë kjo sinjalizon një vit me mot të mirë, me të korra të bollshme e pa shumë sëmundje.

Garuesit ndërkohë nuk e marrin lehtë këtë punë, por stërviten me ngritjen e balonave, ndërsa edhe krijimi i tyre kërkon mjaft eksperiencë.

Ata të jenë të kujdesshëm në përzgjedhjen e materialeve, sidomos të bambusë dhe drurit të nevojshëm për bilbilin që të dëgjohet sa më mirë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...