Protestuesit në Sudan prishin lidhjet me këshillin ushtarak - Bota Sot
Protestuesit në Sudan prishin lidhjet me këshillin ushtarak

Afrika

Protestuesit në Sudan prishin lidhjet me këshillin ushtarak

Më: 22 prill 2019 Në ora: 09:41
Foto

Liderët e protestës në Sudan kanë thënë se kanë prishur një kontakt me këshillin ushtarak në pushtet që zëvendësoi liderin e rrëzuar Omar al-Bashir, shkuran BBC.

Ata e akuzuan atë për përbërjen e "mbetjeve" të regjimit të zotit Bashir.

Mijëra protestues janë mbledhur jashtë Ushtrisë së Shtabit në Khartoum për një takim për të njoftuar një këshill civil që tani duan të marrin pushtetin.

Ushtria thotë se është e angazhuar për dorëzimin e pushtetit dhe do të konsiderojë një këshill të përbashkët ushtarak-civil.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...