Njeriu më i pasur i Algjerisë u mbajt në burg, në hetim të marrjes së qenieve njerëzore - Bota Sot
Njeriu më i pasur i Algjerisë u mbajt në burg, në hetim të marrjes së qenieve njerëzore

Afrika

Njeriu më i pasur i Algjerisë u mbajt në burg, në hetim të marrjes së qenieve njerëzore

Më: 23 prill 2019 Në ora: 11:31
Issad Rebrab

Njeriu më i pasur i Algjerisë Issad Rebrab është arrestuar me burg për urdhrat e prokurorit publik, njoftoi media shtetërore një ditë pas arrestimit të tij si pjesë e një hetimi korrupsioni, shkruan AFP.

Goditja për presionet e dyshuara që nga dorëheqja e presidentit veteran Abdelaziz Bouteflika në fillim të prillit pas javëve të protestave masive kundër sundimit të tij 20-vjeçar.

Rebrab, shefi ekzekutiv 74-vjeçar i konglomeratit më të madh në Algjeri, Cevital, u vendos në paraburgim brenda natës sipas agjencisë së lajmeve APS.

Revista Forbes liston Rebrab si njeriun më të pasur të Algjerisë dhe të gjashtin më të pasur në Afrikë, me një vlerë neto prej $ 3.38 miliard në 2019.

Ai "dyshohet se ka bërë deklarata të rreme në lidhje me transferimin e fondeve brenda dhe nga jashtë", raportoi APS.

Ai gjithashtu dyshohet se ka importuar "pajisje të përdorura" pavarësisht se gëzon taksa dhe ndalesa doganore të vëna në dispozicion nga autoritetet për blerjen e materialeve të reja.

Më parë të hënën, Rebrab përmes twitter shkori se ai kishte shkuar vullnetarisht në një stacion policor për të diskutuar "pajisje që është mbajtur deri në portin e Algjerit që nga qershori 2018".

Kompania Cevital, të cilin e themeloi, punëson 12,000 njerëz dhe është aktiv në elektronikë, çelik dhe ushqim dhe në vitet e fundit ka fituar biznese në Francë.

Sipas Forbes, Cevital zotëron gjithashtu një nga rafineritë më të mëdha të sheqerit në botë me kapacitet për të prodhuar dy milion ton në vit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...