Udhëheqësi i protestës algjeriane bën thirrje për periudhën gjashtëmujore të tranzicionit - Bota Sot
Udhëheqësi i protestës algjeriane bën thirrje për periudhën gjashtëmujore të tranzicionit

Afrika

Udhëheqësi i protestës algjeriane bën thirrje për periudhën gjashtëmujore të tranzicionit

Më: 27 prill 2019 Në ora: 21:16
Foto

Algjeria ka nevojë për gjashtë muaj për të përgatitur zgjedhje të lira, tha kreu i protestave të shtunën dhe bëri thirrje për kalimin nga 20 vjet të sundimit të presidentit Abdelaziz Bouteflika për t'u administruar nga një ish-ministër i respektuar nga protestuesit dhe islamistët, shkruan Reuters.

Thirrja e Seif Islam Benatia për Ahmed Taleb Ibrahimi, një ish-ministër 87 vjeçar, konservator dhe autor për të luajtur një rol udhëheqës, vjen një ditë pasi qindra mijëra marshuan në mënyrë paqësore për të premten e dhjetë të njëpasnjëshme duke kërkuar largimin e elitës sunduese të Algjerisë .

Benatia i tha një takimi aktivistësh dhe akademikësh në Algjeri, as presidenti i përkohshëm Abdelkader Bensalah dhe as kryeministri Nouredine Bedoui, të emëruar nga Bouteflika pak para se ai të largohej, mund të çonin në tranzicion ashtu siç ishin pjesë e elitës.

Ai gjithashtu bëri thirrje për një periudhë tranzicioni gjashtë mujore, më shumë se periudha 90-ditore e parashikuar nga kushtetuta.

"Definitivisht presidenti i përkohshëm dhe kryeministri duhet të largohen", tha Seif Islam, një dentist 31-vjeçar.

Ibrahimi, një bir i predikuesve myslimanë të shquar Bachir Ibrahimi, shërbeu nën dy presidentët e mëparshëm, duke përfshirë edhe ministrin e jashtëm. Ai nuk ishte i lejuar nën Bouteflika të regjistrojë partinë e tij politike, një arsye pse ai tani është perceptuar si jashtë elitës sunduese.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...