Arrestimi i ekspertëve të OKB-së ka shkaktuar përplasje mes Afrikës dhe Kombeve të Bashkuara - Bota Sot
Arrestimi i ekspertëve të OKB-së ka shkaktuar përplasje mes Afrikës dhe Kombeve të Bashkuara

Afrika

Arrestimi i ekspertëve të OKB-së ka shkaktuar përplasje mes Afrikës dhe Kombeve të Bashkuara

Më: 1 maj 2019 Në ora: 20:12
Foto

Arrestimi i një eksperti në Tunizi që heton shkeljet e mundshme të një embargoje armësh mbi Libinë e shkatërruar nga lufta ka shkaktuar një përplasje diplomatike midis vendit të Afrikës së Veriut dhe Kombeve të Bashkuara, shkruan AFP.

Moncef Kartas, një anëtar i një paneli ekspertësh të OKB, është mbajtur për pesë javë me dyshimin për spiunime për "palët e huaja" të paidentifikuara - akuza që mund të bartnin dënimin me vdekje.

OKB këmbëngul se Kartas ka imunitet diplomatik dhe ka kërkuar që autoritetet të zbulojnë arsyet për arrestimin e tij pas mbërritjes në Tunisi më 26 mars.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...