Emigracioni është një çështje kyçe në zgjedhje mes vështirësive ekonomike të Afrikës së Jugut - Bota Sot
Emigracioni është një çështje kyçe në zgjedhje mes vështirësive ekonomike të Afrikës së Jugut

Afrika

Emigracioni është një çështje kyçe në zgjedhje mes vështirësive ekonomike të Afrikës së Jugut

Më: 7 maj 2019 Në ora: 12:48
Ilustrim

Derisa afrikanët e jugut përgatiten të votojnë në zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale të mërkurën, imigrimi ka qenë një temë e nxehtë gjatë gjithë fushatës, shkruan AFP.

Çështja është e ndjeshme në një vend të goditur rregullisht nga valët e dhunës ksenofobike. Sulmet mbi emigrantët që punojnë reflektojnë zhgënjimin mbi papunësinë në rritje në Afrikën e Jugut, 25 vjet pasi Kongresi Kombëtar Afrikan i Nelson Mandelës mori përsipër pushtetin në fund të sundimit të pakicës së bardhë.

Vendi është ngulitur nga rritja e dobët dhe ka disa nga nivelet më të këqija të papunësisë në mesin e ekonomive më të mëdha të tregut në zhvillim; gjysma e të rinjve të zinj të Afrikës së Jugut janë të papunë. Pa një regjistrim, nuk dihet se sa të huaj jetojnë në Afrikën e Jugut, por emigracioni ka qenë një çështje e fushatës për të gjitha palët e përfshira në sondazhet e së mërkurës dhe shoqatat e migrantëve kanë bërë thirrje autoriteteve për të ndaluar stigmatizimin e tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...