Gratë nigeriane protestojnë kundër policisë lidhur me ngacmimet seksuale - Bota Sot
Gratë nigeriane protestojnë kundër policisë lidhur me ngacmimet seksuale

Afrika

Gratë nigeriane protestojnë kundër policisë lidhur me ngacmimet seksuale

Më: 10 maj 2019 Në ora: 14:07
Foto

Qindra protestues marshuan përmes kryeqytetit nigerian Abuja të premten duke kërkuar përfundimin e mosndëshkimit të policisë, pasi oficerët u akuzuan për kryerjen e një sërë ngacmimesh seksuale, shkruan AFP.

"Të qenit grua nuk është një krim", protestuesit këndonin gjatë marshimit, e cila u organizua nga disa grupe të të drejtave të grave dhe organizata të shoqërisë civile.

"Trupi im, jeta ime", shtuan ata.

Dhjetra gra u tërhoqën nga klubet e natës, hotelet dhe baret në Abuja muajin e kaluar në bastisjet e policisë dhe më pas u arrestuan për prostitucion - një akuzë shumë e mohuar me zemërim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...