Kriza e Sudanit: Forcat e sigurisë reagojnë kundër protestuesve - Bota Sot
Kriza e Sudanit: Forcat e sigurisë reagojnë kundër protestuesve

Afrika

Kriza e Sudanit: Forcat e sigurisë reagojnë kundër protestuesve

Më: 3 qershor 2019 Në ora: 09:29
Ilustrim

Forcat e sigurimit të Sudanit reaguan ndaj protestuesve jashtë selisë së ushtrisë në Khartoum.

Forcat e sigurimit të Sudanit kanë përdorur forcën që të kundërvihen ndaj protestuesve jashtë selisë së ushtrisë në Khartoum, thonë protestuesit.

Gunfire është dëgjuar në kryeqytet dhe fatkeqësitë janë raportuar, raporton “Bbc”.

Sudani është qeverisur nga një Këshill Ushtarak i Përkohshëm (TMC) që kur Presidenti Omar al-Bashir u rrëzua në një grusht shteti në prill.

Protestuesit kanë kërkuar që një qeveri civile të marrë përsipër drejtimin e vendit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...