Kryeministri etiopian viziton Sudanin, duke u përpjekur të lehtësojë krizën vdekjeprurëse - Bota Sot
Kryeministri etiopian viziton Sudanin, duke u përpjekur të lehtësojë krizën vdekjeprurëse

Afrika

Kryeministri etiopian viziton Sudanin, duke u përpjekur të lehtësojë krizën vdekjeprurëse

Më: 7 qershor 2019 Në ora: 13:12
Foto

Kryeministri i Etiopisë arriti në Sudan të premten për të ndërmjetësuar midis ushtrisë sunduese dhe udhëheqësve të protestave të vendit në mes të një goditjeje ushtarake që ka vrarë mbi 100 vetë këtë javë, shkruan AP.

Kryeministri Abiy Ahmed u takua për herë të parë me gjeneralët sudanezë, të cilët në prill larguan autokratin Omar al-Bashir dhe morën vendin pas katër muajsh protesta masive kundër sundimit të tij. Protestuesit, megjithatë, mbetën në rrugë duke kërkuar dorëheqjen e ushtrisë mbi civilët.

Kryeministri i ri reformator etiopian, i cili që nga marrja e detyrës një vit më parë ka qenë në qendër të përpjekjeve diplomatike të profilit të lartë në rajonin e Bririt të Afrikës, duke përfshirë rivendosjen e papritur të lidhjeve diplomatike me rivale të Eritresë - zhvilluan bisedime me gjeneralin Abdel-Fattah Burhan, kreu i këshillit ushtarak në pushtet, në Khartum.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat