Të paktën 95 vetë janë vrarë në sulmin ndaj fshatit etnik në Mali - Bota Sot
Të paktën 95 vetë janë vrarë në sulmin ndaj fshatit etnik në Mali

Afrika

Të paktën 95 vetë janë vrarë në sulmin ndaj fshatit etnik në Mali

Më: 10 qershor 2019 Në ora: 14:21
Foto

Të paktën 95 vetë u vranë kur persona të armatosur bastisën fshatin e tyre në Malin qendror vonë të dielën, konfirmoi FRANCE 24, duke shënuar sulmin e fundit në një rajon që ka dëshmuar një ringjallje të dhunës etnike dhe xhihadiste.

Sulmi ndodhi në fshatin etnik të Dogon të Sobane, në rajonin qendror Mopti të Malit, ku gjuetarët e Dogon dhe anëtarët e grupit etnik nomadik Fulani janë përplasur në mënyrë të përsëritur në muajt e fundit.

Sulmuesit e armatosur i vunë zjarrin fshatit dhe qëlluan fshatarët ndërsa kërkuan të shpëtonin nga flakët, tha kryetari i bashkisë Sangha për korrespondentin e FRANCË-së 24 në Bamako, Christelle Pira.

Kryebashkiaku tha se trupat e djegura prej 95 vetash u gjetën dhe se disa fshatarë të tjerë mungonin, shkruan AFP.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...