Mjekët e Ugandës që po trajtojnë sëmundjen Ebola thonë se u mungojnë furnizimet - Bota Sot
Mjekët e Ugandës që po trajtojnë sëmundjen Ebola thonë se u mungojnë furnizimet

Afrika

Mjekët e Ugandës që po trajtojnë sëmundjen Ebola thonë se u mungojnë furnizimet

Më: 15 qershor 2019 Në ora: 16:57
Foto

Reparti i izolimit për pacientët Ebola është një çadër e ngritur në kopshtin e spitalit lokal. Dorezat jepen me kursim te punonjësve shëndetësorë. Dhe kur personi i dytë në këtë qytet kufitar të Ugandës vdiq pasi shpërthimi i virusit u përhap nga Kongo fqinje, spitali për disa orë nuk mundi të gjejë një mjet për të hequr trupin, shkruan AP.

"Ne nuk kemi një repart të izolimit," i tha The Associated Press, administratori i Spitalit të Bwera, Pedson Buthalha. "Është vetëm një tendë. Për të qenë i sinqertë, nuk mund të strehojmë më shumë se pesë vetë. "

Punonjësit mjekësorë që drejtojnë përpjekjet e Ugandës kundër Ebolës vajtojnë atë që ata e quajnë mbështetje të kufizuar në ditët që u shfaqën anëtarët e infektuar të një familje Kongo-Ugandane, të vjell ma gjak. Tre prej tyre kanë vdekur.

Ndërsa autoritetet e Ugandës lavdërojnë punëtorët e shëndetësisë si "heronj" dhe thonë se janë të përgatitur të përmbajnë virusin, disa punonjës nuk pajtohen, pyesin se ku kanë shkuar miliona dollarë për përgatitjet për Ebola, nëse një spital në vijën e frontit nuk ka furnizime bazë.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...