Çështjet ushtarake të Sudanit paralajmërojnë opozitën rreth tubimit të planifikuar të protestës - Bota Sot
Çështjet ushtarake të Sudanit paralajmërojnë opozitën rreth tubimit të planifikuar të protestës

Afrika

Çështjet ushtarake të Sudanit paralajmërojnë opozitën rreth tubimit të planifikuar të protestës

Më: 29 qershor 2019 Në ora: 16:36
Foto

Këshilli ushtarak i Sudanit në pushtet tha të shtunën se një koalicion protestash dhe grupesh të opozitës do të mbanin përgjegjësinë për çdo humbje të jetës ose dëmtimit që rezultoi nga një marshim proteste planifikuar për të dielën, shkruan Reuters.

Koalicioni Forcat për Liri dhe Ndryshim (FFC) ka bërë thirrje për një milion njerëz për të dalë në rrugët e kryeqytetit, Khartoum, për të shtyrë kërkesat e tij për këshillin ushtarak për t'i dhënë pushtet civilëve.

Gjeneralët dhe lëvizja e opozitës kanë diskutuar për disa javë se si të menaxhojnë një tranzicion drejt zgjedhjeve pas përmbysjes së ushtrisë së presidentit të gjatë Omar al-Bashir më 11 prill.

"Ne paralajmërojmë për seriozitetin e krizës që po kalon vendi ynë," tha këshilli në një deklaratë të kryer nga agjencia shtetërore e lajmeve SUNA.

"Ne gjithashtu mbajmë Forcat për Liri dhe Ndryshim plotësisht përgjegjës për çdo shpirt që është i humbur në këtë marshim, ose ndonjë dëm për qytetarët apo institucionet shtetërore", shtoi ajo.

Nënkryetari i Këshillit Ushtarak të Përkohshëm (TMC), gjenerali Mohamed Hamdan Dagalo, paralajmëroi për "vandalët" dhe një "axhendë të fshehur" që ai sugjeroi të mund të kërkonte të përfitonte nga marshimi

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...