Dhjetëra mijëra protestojnë kundër sundimit të ushtrisë në Sudan - Bota Sot
Dhjetëra mijëra protestojnë kundër sundimit të ushtrisë në Sudan

Afrika

Dhjetëra mijëra protestojnë kundër sundimit të ushtrisë në Sudan

Më: 30 qershor 2019 Në ora: 16:32
Foto

Dhjetëra mijëra protestues dolën në rrugë në kryeqytetin e Sudanit dhe gjetiu në pjesë të vendit të së dielës duke bërë thirrje për sundimin civil gati tre muaj pasi ushtria hoqi dorë nga autokratët gjatë pushtetit Omar al-Bashir, shkruan AP.

Demonstrimet erdhën mes një qëndrimi të gjatë javë midis këshillit ushtarak në pushtet dhe udhëheqësve të protestës. Bisedimet midis të dy palëve mbi një marrëveshje për ndarjen e pushtetit u shembën më parë këtë muaj kur forcat e sigurisë përleshën dhunshëm një kamp proteste në Khartoum.

Rrëzimi pasues vrau të paktën 128 njerëz që kalojnë qarkun, sipas organizatorëve të protestës. Autoritetet thonë se numri ishte 61, duke përfshirë tre forca të sigurisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...