Sudani thotë se 87 presona u vranë kur forcat e sigurisë thyen protestat në qershor - Bota Sot
Sudani thotë se 87 presona u vranë kur forcat e sigurisë thyen protestat në qershor

Afrika

Sudani thotë se 87 presona u vranë kur forcat e sigurisë thyen protestat në qershor

Më: 27 korrik 2019 Në ora: 21:33
Foto

Kreu i një hetimi sudanez në ndarjen e dhunshme të një proteste nga forcat e sigurisë tha të shtunën se 87 vetë u vranë dhe 168 u plagosën në incidentin e 3 qershorit në Khartoum, duke cituar një numër më të lartë vdekjesh se vlerësimet e mëparshme zyrtare, shkruan Reuters.

Fath al-Rahman Saeed, kreu i komisionit hetimor të emëruar nga prokurori publik, tha se disa anëtarë të forcave të sigurimit qëlluan me municione të gjalla në protestuesit që mbanin një ulje për të kërkuar pushtetin ushtarak.

Ai tha në një konferencë shtypi se tre oficerë kishin shkelur urdhrat duke lëvizur forcat në zonën e ulur jashtë Ministrisë së Mbrojtjes, një pikë fokale për protestat që kishin çuar në rrëzimin e presidentit të gjatë Omar al-Bashir në 11 prill.

Saeed tha se 17 të vrarë ishin në sheshin e pushtuar nga protestuesit në periudhën më të keqe të dhunës qëkur Bashiri u rrëzua, duke shtuar se 48 të plagosur ishin goditur nga plumbat.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat