Sulm në një funeral në Nigeri - 30 të vrarë - Bota Sot
Sulm në një funeral në Nigeri - 30 të vrarë

Afrika

Sulm në një funeral në Nigeri - 30 të vrarë

Më: 28 korrik 2019 Në ora: 20:28
Sulm në një funeral në Nigeri - 30 të vrarë

Të paktën 30 vetë u vranë në një funeral në një fshat në Nigeri dhe dyshohet se janë përgjegjës për islamikët e grupit ekstremist Boko Haram.

Bakur Malam Amad tha se pa ekstremistët të mblidheshin përpara se të hapnin zjarr ndaj pjesëmarrësve në një varrim të shtunën.

Një burim i forcave të sigurisë tha se 30 njerëz u vranë kur islamikët hynë në fshat me makina dhe motoçikleta.

Ata sulmuan një fshat tjetër, por numri i viktimave nuk dihet, tha burimi, raporton Reuters.

Ushtria nigeriane nuk ka komentuar sulmet.

Zyrtari nigerian Dan Bata konfirmoi se sulmet ndodhën dhe tha se autoritetet u mobilizuan për të ndihmuar civilët e plagosur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...