Bisedimet e Sudanit mbi çështjet e mbetura të transferimit të energjisë rifillojnë të martën

Afrika

Bisedimet e Sudanit mbi çështjet e mbetura të transferimit të energjisë rifillojnë të martën

Më: 28 korrik 2019 Në ora: 23:54
Ilustrim

Bisedimet për të zgjidhur çështjet e mbetura midis protestuesve sudanezë dhe gjeneralëve në pushtet janë vendosur të rifillojnë të martën, tha një ndërmjetës dhe udhëheqës i protestës, pasi rezultatet treguan në Khartum për të kërkuar një hetim të paanshëm në një sulm vdekjeprurës të qershorit në një ulje, raporton AFP.

Të dy palët tashmë kanë nënshkruar një marrëveshje për ndarjen e pushtetit që synon të formojë një trup të përbashkët qeverisës civil-ushtarak i cili nga ana tjetër do të instalonte sundimin civil.

Kjo është kërkesa kryesore e një lëvizje proteste mbarëkombëtare që çoi në heqjen e prillit të udhëheqësit të vjetër Omar al-Bashir dhe që atëherë ka kërkuar që këshilli ushtarak i cili mori vendin e tij të japë fuqi për civilët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat