Etiopia mbjell mbi 200 milionë drunj në një ditë - Bota Sot
Etiopia mbjell mbi 200 milionë drunj në një ditë

Afrika

Etiopia mbjell mbi 200 milionë drunj në një ditë

Më: 29 korrik 2019 Në ora: 22:00
Ilustrim

Etiopia ka mbjellë mbi 200 milionë drunj në një ditë, çfarë besohet se është rekord i ri botëror.

Kryeministri Abiy Ahmed po udhëheq projektin, i cili synon të luftojë efektet e shpyllëzimit dhe të ndryshimeve klimatike në Etiopi - vend i prirë ndaj thatësirave.

Disa zyra publike janë mbyllur të hënën për t'iu mundësuar shërbyesve civilë të marrin pjesë në projekt.

Ministri i Inovacionit dhe Teknologjisë i Etiopisë, Getahun Mekuria, tha në Twitter se janë mbjellë më shumë se 220 milionë drunj.

Qëllimi është të mbillen gjithsej katër miliardë drunj.

Sipas Kombeve të Bashkuara, mbulimi pyjor i Etiopisë ka rënë nga 35% e tokës totale në fillim të shekullit 20, në pak më shumë se 4% në vitet 2000.

Rekordin botëror për mbjelljen e pemëve në një ditë të vetme e mban aktualisht India, e cila ka mbjellë më shumë se 50 milionë sosh në vitin 2016.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...