Mërgimtarët vdiqën nga uria dhe etja, anija lundroi për një javë - Bota Sot
Mërgimtarët vdiqën nga uria dhe etja, anija lundroi për një javë

Afrika

Mërgimtarët vdiqën nga uria dhe etja, anija lundroi për një javë

Më: 31 korrik 2019 Në ora: 14:34
Foto ilustrim

Të paktën 15 etiopas kanë vdekur pasi u prish anija e tyre, duke i lënë ata të lundrojnë në det për një javë pa ushqim ose ujë, njoftoi sot Organizata e KB për Migrantët.

Mërgimtarët u transportuan nga kontrabandistët nga Xhibuti në Jemen me këtë anije.

Të mbijetuarit thanë se disa njerëz vdiqën nga uria dhe etja, disa u mbytën dhe disa arritën në Jemen, por vdiqën para se të trajtoheshin nga mjekët.

Jemeni është në luftë civile për më shumë se katër vjet, në të cilën dhjetëra- mijëra janë vrarë dhe vendi është në prag të urisë.

Mijëra migrantë, kryesisht nga Briri i Afrikës, arrijnë çdo vit me shpresën për të arritur në vendet e pasura arabe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...