Vdes personi i dytë nga Ebola në qytetin e Kongos - Bota Sot
Vdes personi i dytë nga Ebola në qytetin e Kongos

Afrika

Vdes personi i dytë nga Ebola në qytetin e Kongos

Më: 31 korrik 2019 Në ora: 19:27
Foto

një person u bë viktima e dytë e konfirmuar Ebola në qytetin e kryqëzimit të madh të Kongos në Goma, thanë zyrtarët të mërkurën, duke shtuar se ai kurrë nuk e ka ditur që kishte virusin, shkruan AP.

Rasti përtëriti frikën në qytetin e mrekullueshëm në kufirin Ruandan që ka një aeroport ndërkombëtar dhe përpjekjet e ndërlikuara për të përmirësuar një shpërthim një vjeçar të sfiduar tashmë nga sulmet e rebelëve dhe mosbesimi i komunitetit.

Burri në të 40-tat e tij ishte një minator që kthehej në shtëpi nga një zonë e krahinës veri-lindore të Iturit ku nuk janë regjistruar asnjë rast me Ebola në këtë shpërthim, u thanë nga zyrtarë të Organizatës Botërore të Shëndetësisë gazetarëve. Ai mund të ishte ekspozuar në Ebola kudo midis Komandës dhe Gomës, një qytet me më shumë se 2 milion njerëz, pasi ai mori taksitë motorike për disa ditë nëpër rajonin e dendur  në zemër të shpërthimit,  tha shefi i urgjencave të OBSH-së, Dr Michael.
 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...