Vaksina e re kundër Ebola-s nxitë debat - Bota Sot
Vaksina e re kundër Ebola-s nxitë debat

Afrika

Vaksina e re kundër Ebola-s nxitë debat

Më: 4 gusht 2019 Në ora: 18:33
Foto ilustrim

Është nxitur një debat rreth propozimeve për një vaksinë të dytë për të luftuar Ebolën në Republikën Demokratike të Kongos, aktualisht në shpërthimit e saj më të keq.

Ministri i Shëndetësisë i Kongo-s, Dr Oly Ilunga, i cili dha dorëheqje pasi u hoq nga administrimi i përgjigjes së vendit ndaj Ebola-s, tha se vaksina aktuale është e vetmja që është provuar të jetë efektive. Ndërsa një deputet i opozitës tha se vaksina e re është e pa testuar, dhe ka frikaë se njerëzit në vend do të përdoren si kafshët në testimet laboratorike.

Ekspertët kryesorë të shëndetit thonë se vaksina e dytë është e sigurt dhe mund të jetë një mjet i rëndësishëm për të përmbajtur përhapjen e virusit.

Testimi

Vaksina e re është testuar në 6,000 njerëz dhe “ka treguar siguri të jashtëzakonshme”, thotë profesori Peter Piot, një ekspert kryesor për Ebola dhe drejtor i Shkollës së Higjienës dhe Mjekësisë Tropikale në Londër, i cili ka qenë i përfshirë me kompaninë farmaceutike Johnson & Johnson në zhvillim të vaksinës.

Studimet kanë treguar që megjithëse ilaçi është akoma në fazën eksperimentale dhe nuk është testuar te pacientët me Ebola, ai ka rezultuar shumë i efektshëm në testet mbi primatët (kafshët gjenetikisht afër njerëzve).

Mënyra e vetme për ta provuar atë te njerëzit është që ajo të përdoret në një skenar shpërthimi, pasi nuk do të ishte e sigurt të provoni ilaçin me vullnetarë të infektuar me virus në një provë klinike.

Kjo është se si vaksina e parë – nga kompania farmaceutike Merck & Co – u vendos me sukses në Guinea në 2015.

Pra situata me vaksinën e re është e ngjashme me atë të 2015’ës – ka prova thelbësore që është e sigurt dhe se mund të jetë efektive, por nuk është testuar në një shpërthim, dhe nuk ka është licensuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...