Agjentët e sigurisë së Nigerisë arrestojnë një aktivist për thirrje për revolucion - Bota Sot
Agjentët e sigurisë së Nigerisë arrestojnë një aktivist për thirrje për revolucion

Afrika

Agjentët e sigurisë së Nigerisë arrestojnë një aktivist për thirrje për revolucion

Më: 4 gusht 2019 Në ora: 23:46
Foto

Agjentët e sigurimit të Nigerisë arrestuan Omoyele Sowore, një aktivist, themelues i organizatës së lajmeve dhe ish-kandidat presidencial që po bënte thirrje për revolucion, tha agjensia e sigurimit të dielën, raporton Reuters.

Sowore, një aktivist për të drejtat e njeriut që themeloi organizatën e lajmeve në internet Nigeriane, Sahara Reporters dhe kandidoi për president si kandidat i vogël në zgjedhjet e shkurtit, u arrestua nga Shërbimi i Sigurimit të Shtetit të shtunën.

Paraburgimi vjen pasi Presidenti Muhammadu Buhari, i cili fitoi një mandat të dytë në zgjedhje, përballet me kritika për rekordin e administratës së tij për të drejtat e njeriut, veçanërisht një goditje vdekjeprurëse për ndjekësit protestues të një udhëheqësi shiit, i cili mbetet në paraburgim përkundër një urdhri gjyqësor që ai lirohet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...