Arrestohen mjekët në Kongo për vrasjen e doktorit që trajtonte Ebola-n - Bota Sot
Arrestohen mjekët në Kongo për vrasjen e doktorit që trajtonte Ebola-n

Afrika

Arrestohen mjekët në Kongo për vrasjen e doktorit që trajtonte Ebola-n

Më: 8 gusht 2019 Në ora: 19:10
Mjeku Richard Mouzoko u qëllua për vdekje në prill në një spital në Butembo

Tre mjekë të Kongos janë arrestuar në Republikën Demokratike të Kongos për vrasjen e një mjeku të Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), ka thënë një prokuror ushtarak.

Mjeku Richard Mouzoko u qëllua për vdekje në prill në një spital në Butembo, ku po mjekonte pacientët me Ebola.

Mjeku “pasionant” ishte “gjithmonë i gatshëm për të shkuar atje ku njerëzit kishin nevojë për ndihmën e tij më së shumti” tha ONSH-ja në një deklaratë.

Motivi për sulmin është i paqartë.

Më shumë se 1,800 njerëz kanë vdekur nga virusi Ebola në vitin e kaluar. Përpjekjet për të përmirësuar përhapjen janë penguar nga dhuna e grupeve të milicisë dhe dyshimet ndaj ndihmës mjekësore të huaj.

Prokurori i lartë ushtarak Jean-Baptiste Kumbu tha për AFP se militantët e përfshirë në qendrat e sulmit të trajtimit, përfshirë spitalin Butembo, gjatë intervistimin kishin përmendur katër mjekë për planifikimin e bastisjeve.

Ai tha se tre mjekët do të ndiqen penalisht për “terrorizëm” dhe “komplot kriminal”, ndërsa mjeku i katërt është ende në arrati.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat