Kryeministri i Sudanit do të njoftojë kabinetin e ri "brenda 48 orësh"

Afrika

Kryeministri i Sudanit do të njoftojë kabinetin e ri "brenda 48 orësh"

Më: 3 shtator 2019 Në ora: 16:47
Abdalla Hamdok

Kryeministri i ri i Sudanit do të zbulojë kabinetin e parë që nga përmbysja e liderit veteran Omar al-Bashir brenda 48 orëve, tha organi qeverisës i vendit të martën, pasi procesi i tranzicionit u godit nga vonesat, raporton AFP.

Kryeministri Abdalla Hamdok, një ekonomist me përvojë i KB që mori detyrën muajin e kaluar, duhej të shpallë një kabinet të mërkurën e javës së kaluar nën një hartë rrugore pas Bashir.

Por njoftimi u shty përderisa ai përshëndeti kandidatët e propozuar nga lëvizja ombrellë e cila çoi në protesta disa-mujore kundër Bashirit dhe gjeneralëve që e rrëzuan atë në prill.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat