Udhëheqësit e Afrikës përendimore pajtohen me planin anti-xhihadist miliardë dollarë

Afrika

Udhëheqësit e Afrikës përendimore pajtohen me planin anti-xhihadist miliardë dollarë

Më: 14 shtator 2019 Në ora: 21:52
Foto ilustruese

Drejtuesit e Afrikës Perëndimore të shtunën njoftuan një plan miliardë dollarësh për të luftuar problemin në rritje të dhunës xhihadiste në rajon, në një samit në Burkina Faso, shkruan AFP.

Plani, që do të financohej nga viti 2020 deri në vitin 2024, u njoftua në fund të Samitit të Komunitetit Ekonomik të Shteteve të Afrikës Perëndimore në Ouagadougou, ku kombeve ECOWAS iu bashkuan Mauritania dhe adad.

ECOWAS kishte vendosur të mobilizonte "burimet financiare deri në një miliard dollarë për luftën kundër terrorizmit", tha Presidenti i Nigerisë Mahamadou Issoufou.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat