Tunizia kërkon udhëheqës të ri për të forcuar ekonominë, për të luftuar terrorin

Afrika

Tunizia kërkon udhëheqës të ri për të forcuar ekonominë, për të luftuar terrorin

Më: 15 shtator 2019 Në ora: 17:07
Foto

Tunizianët janë duke votuar në zgjedhjet e dyta presidenciale demokratike të vendit të tyre të Afrikës së Veriut, duke zgjedhur midis 26 kandidatëve për një lider që mund të ruajë demokracinë e saj të re dhe të trajtojë papunësinë, korrupsionin dhe dëshpërimin ekonomik, raporton AP.

Votimi pasoi një fushatë të zhurmshme, por të shkurtër - 12 ditë - e shënuar me shpifje dhe akuza për korrupsion midis pretenduesve. Të gjithë u zotuan të rritin ekonominë të vendit dhe ta mbrojnë atë nga sulmet e mëtejshme vdekjeprurëse nga ekstremistët islamikë.

Tunizia në shumë mënyra është një përjashtim në botën arabe, me demokracinë e saj të lulëzuar përpara pavarësisht një ekonomie flamuruese dhe një beteje me ekstremistët islamikë. Rreth 6,000 vëzhgues tunizianë dhe ndërkombëtarë, përfshirë nga BE dhe Shtetet e Bashkuara, janë të pranishëm për votim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat