2 milionë banorë të kryeqytetit të Zimbabve mbeten pa ujë, shkak thatësira

Afrika

2 milionë banorë të kryeqytetit të Zimbabve mbeten pa ujë, shkak thatësira

Më: 24 shtator 2019 Në ora: 14:48
Foto

Më shumë se 2 milion banorë të kryeqytetit të Zimbabve dhe qyteteve përreth janë tani pa ujë pasi autoritetet mbyllën impiantin kryesor të trajtimit të qytetit, duke ngritur frikë të reja për sëmundjen pas një shpërthimi të kolerës së fundit ndërsa ekonomia vazhdon shkatërrohet ehde më shumë, raporton AP.

Zyrtarët në Harare kanë luftuar për të mbledhur valutë të huaj për të importuar kimikate për trajtimin e ujit; nevojiten rreth 2.7 milion dollarë në muaj. Ndërkohë, nivelet e ujit në digat e ndotura po bien për shkak të thatësirës.
 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat