Shpëtohen 500 burra e djem në Nigeri, po mbaheshin në kushte të tmerrshme

Afrika

Shpëtohen 500 burra e djem në Nigeri, po mbaheshin në kushte të tmerrshme

Më: 29 shtator 2019 Në ora: 14:49
Foto ilustrim

Një person i mbijetuar i një qendre të ndalimit në Nigeri, e cila u bastis nga policia, tha se qëndrimi në këtë vend ishte njësoj si qëndrimi në zjarrin e ferrit.

“Nëse falesh, ata të rrahin. Nëse mundohesh të mësosh, ata të rrahin”, tha Isa Ibrahim, 29 vjeç, i cili po mbahej u ngujuar në këtë vend.

Rreth 500 djem dhe burra u shpëtuan nga kjo ndërtesë në Kaduna. Ndërtesa përdorej si shkollë islame dhe organ korrektues.

Sidoqoftë, policia e Nigerisë tha se ajo ishte vend i skllavërisë, sepse shumë njerëz mbaheshin të lidhur me zinxhirë.

Autoritetet thonë se disa prej viktimave ishin të torturuar dhe të abuzuar seksualisht.

Familjet e varfra në rajonin me shumicë myslimane nuk kanë mundësi t’i dërgojnë fëmijët në shkolla të zakonshme, ndërsa një pjesë tjetër e popullsisë i dërgon fëmijët në shkolla me kushte të dobëta.

Lidhur me këtë rast, policia i ka arrestuar shtatë persona, përfshirë disa mësues, ndërsa qeveria nigeriane është zotuar se do të zhvillojë hetime edhe në shkolla të tjera, shkruan “BBC”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat