Ushtria përpiqet të rihapë rrugët derisa Libani mbetet i paralizuar - Bota Sot
Ushtria përpiqet të rihapë rrugët derisa Libani mbetet i paralizuar

Afrika

Ushtria përpiqet të rihapë rrugët derisa Libani mbetet i paralizuar

Më: 22 tetor 2019 Në ora: 11:26
Foto

Forcat e sigurisë po përpiqen të bindin protestuesit të rihapin rrugët në Liban përmes mjeteve paqësore, por nuk do të përdorin forcën nëse refuzojnë, tha të martën një burim sigurie ndërsa vendi mbeti i paralizuar nga demonstratat antiqeveritare raporton Reuters.

Me synimin për të shuar zemërimin ndaj elitës politike dhe kushteve të rënda ekonomike, qeveria e udhëhequr nga Kryeministri Saad al-Hariri njoftoi të hënën një sërë masash, përfshirë reformat e vonuara për një kohë të gjatë, për të cilat ai tha se synonte të luftonte korrupsionin dhe mbeturinat.

Qindra mijëra njerëz kanë mbushur rrugët në Liban që nga e enjtja, të tërbuar nga një klasë politike që ata akuzojnë se e shtyjnë ekonominë deri në kolaps.

Bankat dhe shkollat mbetën të mbyllura të martën. Herët në mëngjes, numri i protestuesve në Beirut qendror dhe qytetin verior të Tripolit u shfaq më i vogël se ditët e mëparshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat