Forcat e sigurisë qëlluan gaz lotsjellës dhe plumba gome në protestë në Bejrut - Bota Sot
Forcat e sigurisë qëlluan gaz lotsjellës dhe plumba gome në protestë në Bejrut

Afrika

Forcat e sigurisë qëlluan gaz lotsjellës dhe plumba gome në protestë në Bejrut

Më: 14 dhjetor 2019 Në ora: 21:17
Foto

Forcat e sigurisë të shtunën qëlluan gaz lotsjellës dhe plumba gome drejt protestuesve në Beirut, disa prej të cilëve u përpoqën të shpërthejnë në një rreth të barrikaduar qendror të kryeqytetit të Libanit, raporton Reuters.

Qindra njerëz u mblodhën si një valë protestash që kanë përfshirë Libanin që nga 17 Tetori, i tërbuar nga një elitë qeverisëse që drejtoi vendin drejt krizës më të keqe ekonomike në dekada.

Meqenëse protestat e shtynë Saad al-Hariri të hiqte dorë nga kryeministri në fund të tetorit, bisedimet midis partive kryesore janë bllokuar për formimin e një kabineti të ri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat