Libani shtyn bisedimet për kryeministrin e ri

Afrika

Libani shtyn bisedimet për kryeministrin e ri

Më: 16 dhjetor 2019 Në ora: 19:14
Foto ilustrim

Presidenti i Libanit shtyu bisedimet të hënën për emërimin e një kryeministri të ri pasi kandidati i vetëm - kryeministri i përkohshëm Saad Hariri - nuk arriti të fitojë mbështetjen e grupeve më të mëdha të krishtera të vendit në mes të një krize të përkeqësuar ekonomike dhe financiare, shkruan AP.

Shtyrja pasoi një fundjavë të dhunshme në një komb të vogël mesdhetar, i cili pësoi goditjen më të ashpër të demonstratave në dy muaj.

Forcat libaneze të sigurisë përsëritën vazhdimisht gaz lotsjellës, plumba gome dhe topa uji për të shpërndarë qindra protestues në qendër të qytetit të Bejrutit në dhunën më të rëndë që nga demonstratat kundër elitës politike që shpërtheu në mes të tetorit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat