Kryeministri i caktuar i Liban nisë bisedimet për të formuar qeverinë - Bota Sot
Kryeministri i caktuar i Liban nisë bisedimet për të formuar qeverinë

Afrika

Kryeministri i caktuar i Liban nisë bisedimet për të formuar qeverinë

Më: 21 dhjetor 2019 Në ora: 16:48
Hassan Diab

Kryeministri i caktuar i Libanit filloi konsultimet të shtunën për të formuar një qeveri të nevojshme shumë për një vend të goditur nga protesta që përballet me kolapsin ekonomik në mes të përçarjeve politike mbi përbërjen e kabinetit, shkruan France24.

Libani i ngarkuar me borxhet ka qenë pa një qeveri plotësisht funksionale pasi që ish kryeministri Saad Hariri dha dorëheqjen më 29 tetor përballë protestave mbarëkombëtare.

Demonstruesit po kërkojnë një rregullim të strukturës politike të cilën ata e gjykojnë të korruptuar dhe të paaftë, duke këmbëngulur në një qeveri të pavarur dhe ekspertësh pa asnjë lidhje me partitë sektare të vendit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat