Shkon në 90 numri i të vdekurve nga shpërthimi në Somali - Bota Sot
Shkon në 90 numri i të vdekurve nga shpërthimi në Somali

Afrika

Shkon në 90 numri i të vdekurve nga shpërthimi në Somali

Më: 28 dhjetor 2019 Në ora: 15:22
Foto ilustrim

Së paku 90 persona janë vrarë dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur, kur një veturë e mbushur me mjete plasëse shpërtheu në një pikë kontrolli në kryeqytetin somalez, Mogadishu. Ky është sulmi më i përgjakshëm që e ka goditur vendin e Afrikës Lindore në muajt e fundit.

Ministria e Jashtme e Somalisë njoftoi se në mesin e viktimave janë shumë studentë dhe dy shtetas të Turqisë.

Sipas një organizate të paidentifikuar ndërkombëtare, numri i viktimave është më i lartë se 90. Edhe një deputet somalez tha se ka informata që numri i viktimave është më i madh dhe se në mesin e tyre ndodhen 17 policë.

Asnjë grup nuk e ka marrë ende përgjegjësinë për sulmin e tmerrshëm, por grupi “Al Shabaab” vazhdimisht kryen sulme të ngjashme në përpjekje për ta rrëzuar qeverinë somaleze, e cila e gëzon përkrahjen e Kombeve të Bashkuara dhe trupave të Unionit Afrikan.

Sulmi më i rëndë, për të cilin u fajësua ky grup i armatosur, kishte ndodhur në tetor të vitit 2017, kur një kamion i mbushur me lëndë plasëse kishte shpërthyer afër një cisterne me naftë, duke lënë të vdekur rreth 600 persona, shkruan “Reuters”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat