Presidenti i sapozgjedhur i Algjerisë emëron një Kryeministër

Afrika

Presidenti i sapozgjedhur i Algjerisë emëron një Kryeministër

Më: 28 dhjetor 2019 Në ora: 16:41
Foto ilustrim

Presidenti i sapozgjedhur i Algjerisë arriti përtej klasës politike të shtunën për të emëruar arsimtarin dhe diplomatin Abdelaziz Djerad si Kryeministër. Djerad tha se sfida kryesore e tij është "rikthimi i besimit në shoqërinë tonë", njoftoi agjensia zyrtare e lajmeve APS, shkruan AP.

Presidenti Abdelmadjid Tebboune e ngarkoi atë për formimin e një qeverie të re, një detyrë delikate në këtë komb të Afrikës së Veriut të ndarë që nga shfaqja në fillim të këtij viti i një lëvizje pro-demokracisë që bojkotoi zgjedhjet e tij të 12 dhjetorit, pasi detyroi paraardhësin, Abdelaziz Bouteflika.

Në deklaratën e tij të parë publike, Djerad, 65 vjeç, theksoi nevojën për të punuar së bashku për të përmbushur "sfidat sociale-ekonomike dhe për të tërhequr veten nga kjo periudhë delikate."

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat