Afrika fillon 2020 duke luftuar ekstremizmin, Ebolën dhe urinë - Bota Sot
Afrika fillon 2020 duke luftuar ekstremizmin, Ebolën dhe urinë

Afrika

Afrika fillon 2020 duke luftuar ekstremizmin, Ebolën dhe urinë

Më: 1 janar 2020 Në ora: 12:59
Foto ilustrim

Një përplasje tragjike e linjës ajrore me pasoja shumë të gjera, ciklonet kataklizmike që mund të jenë pararojë e së ardhmes, vdekja e një ikone afrikane dhe një drejtuesi të ri që fitoi elmimin Nobel për Paqen. Këto histori afrikane pushtuan vëmendjen e botës në vitin 2019 - dhe shikojnë të ndikojnë në ngjarjet në kontinentin në vitin 2020,raporton AP.

Betejat kundër dhunës ekstremiste dhe Ebola gjithashtu do të vazhdojnë të jenë fushata të mëdha në Afrikë në vitin e ardhshëm.

Rrëzimi i një aeroplani Ethiopian Airlines menjëherë pas ngritjes nga Adri Ababa në Mars vrau të gjithë 157 pasagjerë dhe ekuipazhin. Fatkeqësia, e cila mori jetën e një numri të madh të zyrtarëve amerikanë, përfshiu një aeroplan Boeing 737 Max dhe erdhi vetëm pesë muaj pas një përplasjeje të ngjashme në Indonezi të të njëjtit aeroplan.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat