Policia e keniane arreston tre persona duke provuar të hynin në kampin e Ushtrisë Britanike - Bota Sot
Policia e keniane arreston tre persona duke provuar të hynin në kampin e Ushtrisë Britanike

Afrika

Policia e keniane arreston tre persona duke provuar të hynin në kampin e Ushtrisë Britanike

Më: 6 janar 2020 Në ora: 16:16
Foto ilustrim

Policia Keniane thotë se arrestoi tre "të dyshuar terroristë" të cilët u përpoqën të detyronin të futeshin në një kamp stërvitjeje të Ushtrisë Britanike në të njëjtën ditë kur ekstremistët e al-Shabab sulmuan një bazë ushtarake dhe vranë tre ushtarakë amerikanë, raporton AP.

Ndërkohë detaje të reja u shfaqën në sulmin e al-Shabab, me fotografi që tregonin sulmuesit e vdekur të veshur me uniforma ushtarake.

Një raport i brendshëm i policisë i parë nga The Associated Press thotë se tre burra u arrestuan të dielën pasi u përpoqën të hynin në Njësinë e Trajnimit të Ushtrisë Britanike në qarkun Laikipia. Ndodhi rreth në të njëjtën kohë me sulmin e al-Shabab.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat