Sulmi me bomba në rrugë vret pesë ushtarë

Afrika

Sulmi me bomba në rrugë vret pesë ushtarë

Më: 6 janar 2020 Në ora: 17:26
Foto ilustrim

Pesë ushtarë Malianë u vranë të hënën në një sulm me bomba në rrugë, tha një zëdhënës i qeverisë, në dhunën e fundit për të goditur rajonin e paqëndrueshëm qendror të vendit të Afrikës Perëndimore, shkruan France24.

Trupat po udhëtonin në rajonin e Alatona, afër kufirit me Mauritania, kur kolona e tyre goditi një bombë të bërë në shtëpi dhe më pas ra nën zjarr.

Mali ka qenë duke u përpjekur të përmbajë një kryengritje islamike që shpërtheu në veri në vitin 2012, dhe që nga ajo kohë ka marrë mijëra jetë ushtarake dhe civile.

Më shumë se 140 ushtarë Malianë vdiqën në sulmet xhihadiste midis shtatorit dhe dhjetorit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat