Shpërthimi i një automjetit vret të paktën katër persona pranë parlamentit të Somalisë - Bota Sot
Shpërthimi i një automjetit vret të paktën katër persona pranë parlamentit të Somalisë

Afrika

Shpërthimi i një automjetit vret të paktën katër persona pranë parlamentit të Somalisë

Më: 8 janar 2020 Në ora: 12:18
Foto ilustrim

Të paktën katër njerëz u vranë dhe 10 u plagosën kur një makinë bombë shpërtheu afër një pikë kontrolli pranë parlamentit të Somalisë në kryeqytetin Mogadishu të mërkurën, tha policia, raporton France24.

Një tym i madh i zi të trashë u pa në qytet dhe dëshmitarët thanë se një numër automjetesh ishin në zjarr.

Grupi Islamik al Shabaab pretendoi sulmin, pas një aktiviteti aktiv në ditët e fundit nga grupi i lidhur me al Kaedën i cili ka parë që ajo shkakton viktima masive në Somali dhe sulmoi një bazë ushtarake amerikane në Kenia.

"Eksplozivët ishin të paketuar në një automjet për të cilin forcat e sigurisë mendojnë se po përpiqeshin të kalonin nëpër pikën e kontrollit, por për shkak se ai nuk mund ta bënte këtë, bomba vetëvrasëse e shpërtheu atë", tha zyrtari i policisë Adan Abdullahi.

"Raportet fillestare që kemi marrë tregojnë se katër njerëz u vranë dhe më shumë se 10 të tjerë u plagosën në shpërthim."

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat