Në Kongo të paktën 17 të burgosur kanë vdekur nga uria dhe mungesa e ilaçeve - Bota Sot
Në Kongo të paktën 17 të burgosur kanë vdekur nga uria dhe mungesa e ilaçeve

Afrika

Në Kongo të paktën 17 të burgosur kanë vdekur nga uria dhe mungesa e ilaçeve

Më: 9 janar 2020 Në ora: 18:49
Foto ilustrim

Të paktën 17 të burgosur kanë vdekur gjatë javës së kaluar në burgun më të madh të Republikës Demokratike të Kongos, thonë zyrtarët e shtetit, raporton BBC.

Punëtorët e ndihmës thonë se vdekjet janë shkaktuar nga mungesa e ushqimit dhe ilaçeve, si dhe higjena e dobët.

Burgu Makala në kryeqytet, Kinshasa, nuk ka marrë asnjë furnizim ushqimi në dy muajt e fundit, thonë zyrtarët e shtetit.

"E tmerrshme! Njerëzit po vdesin pothuajse çdo ditë", tha për BBC një zyrtar i burgut i cili nuk dëshironte të emërohej.

Mungesa e ushqimit nënkupton më shumë se 8,000 të burgosur që jetojnë atje mbështeten tek familjet e tyre për të sjellë ushqim.

Objekti është gjithashtu tepër i mbipopulluar, me më shumë se pesë herë numrin e të burgosurve për të cilët është ndërtuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat