Demonstruesit libanezë përsëri dalin në rrugë për të shfaqur zemërimin ndaj qeverisë - Bota Sot
Demonstruesit libanezë përsëri dalin në rrugë për të shfaqur zemërimin ndaj qeverisë

Afrika

Demonstruesit libanezë përsëri dalin në rrugë për të shfaqur zemërimin ndaj qeverisë

Më: 14 janar 2020 Në ora: 12:10
Foto ilustrim

Protestuesit libanezë bllokuan disa rrugë përreth kryeqytetit të Bejrutit dhe në zona të tjera të vendit të Martën në mitingje të rinovuara kundër elitës qeverisëse që ata thonë se nuk ka arritur të adresojë spiralen në rënie të ekonomisë, raporton AFP.

Protestuesit dogjën goma dhe bllokuan tre autostradat kryesore që çojnë në kryeqytet nga jugu, lindja dhe veriu, duke sjellë trafikun në ndalesë. Studentët e shkollës dhe të universitetit morën pjesë në disa prej protestave dhe qindra marshuan nëpër autostradat kryesore, duke ngritur flamuj libanezë dhe duke shpërthyer këngë përmes altoparlantëve.

Në qendër të qytetit të Bejrutit, dhjetëra u tubuan jashtë Bankës Qendrore, duke brohoritur kundër guvernatorit dhe politikave të tij financiare. Forcat e sigurisë i ndanë protestuesit nga hyrja e bankës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat