Vriten dy ushtarë në Sudan - Bota Sot
Vriten dy ushtarë në Sudan

Afrika

Vriten dy ushtarë në Sudan

Më: 15 janar 2020 Në ora: 10:30
Foto ilustrim

Sudan tha të mërkurën se dy ushtarë u vranë ndërsa forcat qeveritare shtypën një rebelim të nisur nga agjentët e sigurisë së frikës së gjatë të vendit kundër një plani ristrukturimi, shkruan AFP.

Të martën, me armë zjarri shpërtheu Khartoum në dy bazat Khartoum të Drejtorisë së Shërbimit Informativ të Përgjithshëm, i njohur më parë si Shërbimi Informativ Kombëtar dhe Siguria, pasi disa prej agjentëve të tij hodhën poshtë një plan pensioni të propozuar nga autoritetet e reja të vendit.

Agjentët e NISS ishin në pararojë të një sulmi ndaj protestuesve gjatë një kryengritjeje mbarëkombëtare që çoi në rrëzimin e autokratit të gjatë Omar al-Bashir prillin e kaluar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat