Eskalojnë protestat në Liban - Bota Sot
Eskalojnë protestat në Liban

Afrika

Eskalojnë protestat në Liban

Më: 18 janar 2020 Në ora: 18:12
Foto

Tensionet u ndezën në kryeqytetin e Libanit të shtunën ndërsa protestuesit e zemëruar hidhin gurë, shenja trafiku dhe degë pemësh pranë forcave të sigurisë, të cilët u përgjigjën me kanone uji dhe gaz lotësjellës, raporton AFP.

Lëvizja protestuese që trondit Liban që nga 17 tetori është ringjallur këtë javë, për shkak të vonesave në formimin e një kabineti të ri për të adresuar krizën në rritje ekonomike të vendit.

Nuk duket se është arritur ndonjë përparim drejt një formacioni përfundimtar, për të cilin protestuesit kërkojnë të përbëhet nga ekspertë të pavarur dhe të përjashtojë të gjitha partitë politike tradicionale.

Të shtunën pasdite, demonstruesit u nisën nga pjesë të ndryshme në Beirut në një marshim drejt qendrës së qytetit nën moton "Ne nuk do të paguajmë çmimin".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat