Erdogan do të diskutojë mbi konfliktin e Libisë në vizitën e tij në Algjeri - Bota Sot
Erdogan do të diskutojë mbi konfliktin e Libisë në vizitën e tij në Algjeri

Afrika

Erdogan do të diskutojë mbi konfliktin e Libisë në vizitën e tij në Algjeri

Më: 26 janar 2020 Në ora: 17:47
Rexhep Tajip Erdogan dhe Abdelmadjid Tebboune

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan të dielën vizitoi Algjerinë për bisedime mbi konfliktin në Libinë fqinje dhe planifikon të forcojë lidhjet tregtare. Vizita e tij vjen ndërsa luftimet rifilluan gjatë fundjavës në vijën e përparme në jug të kryeqytetit të Libisë, Tripoli, shkruan AFP.

Erdogan, i shoqëruar nga një delegacion biznesi i nivelit të lartë, u përshëndet në aeroportin e Algjerisë nga homologu i tij algjerian Abdelmadjid Tebboune, njoftoi agjensia kombëtare e lajmeve APS.

"Ne do të organizojmë një konferencë biznesi në Algjeri," tha Erdogan, vendi i të cilit është investitori më i madh në shtetin e Afrikës së Veriut, u tha gazetarëve për largimin e tij nga Stambolli.

"Ne gjithashtu do të diskutojmë mbi zhvillimet e fundit në rajonin tonë, veçanërisht Libinë," tha ai para se të nisej në ndeshjen e parë të një turneu afrikan.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat