Franca do të dërgojë 600 trupa të tjerë në Afrikë - Bota Sot
Franca do të dërgojë 600 trupa të tjerë në Afrikë

Afrika

Franca do të dërgojë 600 trupa të tjerë në Afrikë

Më: 2 shkurt 2020 Në ora: 19:47
Foto

Franca do të dërgoi 600 ushtarë të tjerë në luftën kundër militantëve islamikë në Sahel të Afrikës, në jug të Saharasë, tha të dielën Ministri Francez i Mbrojtjes Florence Parly.

Përforcimet kryesisht do të dërgoheshin në zonën midis Malit, Burkina Faso dhe Nigerisë, tha Parly në një deklaratë. Një pjesë tjetër do të bashkohej me forcat G5 Sahel raporton France24.

Parly shtoi se "së shpejti duhet të vendosë një batalion shtesë" brenda forcës së përbashkët të G5 Sahel, i cili bashkon Mauritania, Mali, Burkina Faso, Nigeria dhe Chad në zonën e tre kufijve. Ku është epiqendra e luftës kundër grupeve xhihadiste, përfshirë grupin e Shtetit Islamik në Sahara e Madhe (ISIS-GS).

"Përforcimi ... duhet të na lejojë të shtojmë presionin kundër ISIS-GS ... Ne nuk do të lëmë hapësirë ​​për ata që duan të destabilizojnë Sahelin," shtoi ajo.

Franca tashmë ka 4500 ushtarë të stacionuar në rajonin e madhësisë evropiane, si pjesë e Operacionit Barkhane, duke mbështetur ushtritë lokale të pajisura dobët, të varfëra që në vitin 2017 filluan një forcë të përbashkët anti-xhihadiste G5 Sahel.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat