Protestuesit e Libanit përpiqen të bllokojnë votën e besimit - Bota Sot
Protestuesit e Libanit përpiqen të bllokojnë votën e besimit

Afrika

Protestuesit e Libanit përpiqen të bllokojnë votën e besimit

Më: 11 shkurt 2020 Në ora: 12:03
Foto ilustrim

Protestuesit në Beirut u përpoqën të ndalojnë një votim besimi në parlament të martën mbi një qeveri të re për të cilën ata thonë se nuk arrin t'i adresojë kërkesat e tyre dhe nuk mund të shpëtojë ekonominë e sëmurë të Libanit, raporton AFP.

Forcat e sigurisë përdorën gaz lotsjellës dhe top ujë për të shpërthyer grupet e demonstruesve që hodhën gurë mbi muret e shpërthimit të ngritura rreth parlamentit.

Kryqi i Kuq njoftoi se 24 persona ishin shtruar në spital dhe 147 ishin trajtuar në vendngjarje, madje ndërsa ushtria bëri thirrje që protestat të mbeteshin paqësore.

Para se të fillonte seanca, protestuesit mobilizuan automjetet me xham të lyer të ligjvënësve dhe shishe uji të lobuar me qëllim që t'i ndalonin ata të arrinin në parlament për votim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat