Pompeo bën udhëtimin e parë në Afrikë me sinjale kontradiktore amerikane - Bota Sot
Pompeo bën udhëtimin e parë në Afrikë me sinjale kontradiktore amerikane

Afrika

Pompeo bën udhëtimin e parë në Afrikë me sinjale kontradiktore amerikane

Më: 13 shkurt 2020 Në ora: 18:45
Mike Pompeo

Shtetet e Bashkuara po diskutojnë për shkurtimet ushtarake në Afrikë, kanë shtrënguar rregullat e vizave për afrikanët dhe Presidenti Donald Trump u vlerësua në mënyrë famëkeqe si përçarës i kontinentit me një epitet vulgar, raporton AFP.

Por në vizitën e tij të parë në Afrikën Sub-Sahariane në afro dy vjet në detyrë, Sekretari i Shtetit Mike Pompeo do të kërkojë të parashtrojë një vizion pozitiv për bashkëpunimin e SHBA me kontinentin ku Kina ka qenë gjithnjë e më aktive.

Pompeo të shtunën fillon një udhëtim në Senegal, Angola dhe Etiopi, i zgjedhur për lidhjen e liderëve të tyre me vlerat demokratike në një kontinent që ka parë rrëshqitje në vitet e fundit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat